خانه |تماس با ما |نقشه سایت
سال 1401 « سال تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین »
شنبه ٢٩ مرداد ١٤٠١
راه اندازی شبکه بی سیم

5 گام براي تنظيم و راه اندازي شبكه هاي بي سيم خانگي

ترجمه : مهندس مصطفی شمیزی

شما می توانید شبکه های بی سیم (WLAN)، را برای به اشتراک گذاشتن دسترسی به اینترنت، فایل ها، پرینتر ها، کنسول های بازی و دستگاه های دیگر در میان تمام کامپیوتر موجود در منزلتان استفاده کنید. بعد از راه اندازی اولیه روتر بی سیم و کامپیوترها و دستگاه های اضافه شده به شبکه، می توانید از شبکه خانگی خود جهت گشت و گذار در وب و یا بازی ها در حالی که در اتاق نشیمن خود نشسته و یا در حیاط خلوت خود در حال استراحت می باشید استفاده کنید.

  امروزه راه اندازی شبکه های بی سیم راحت تر از همیشه می باشد، به خصوص که دسترسی به اینترنت و روترها (مثل روتر بی سیم محصول Linksys و D-LINK) به طور گسترده آسان می باشند.

ابزار مورد نیاز برای راه اندازی شبکه های بی سیم شخصی:

·        سیستم عاملی که از شبکه های بی سیم پشتیبانی نماید

سیستم عامل ویندوز 7 به طور کامل از شبکه های بی سیم پشتیبانی می کند. برای کاربران ویندوز ویستا، نصب سرویس پک 2  را قبل از راه اندازی شبکه های بی سیم توصیه می کنیم. برای کاربران ویندوز XP، نصب ویندوز ایکس پی  سرویس پک 3 توصیه می شود. با فعال سازی بروز رسانی اتوماتیک ویندوز برای بررسی و اطمینان از نصب آخرین سرویس پک بر روی سیستم عامل اطمینان حاصل نمایید. برای اینکار بر روی دکمه Start، All Programs، Windows Update، و سپس  فعال سازی  به روز رسانی ویندوز کلیک کنید. با وجودی که نصب این سرویس پک ها برای ویندوز ویستا و ویندوز XP برای شبکه های بی سیم ضروری  نیست، ولی آنها می توانند کارها را بسیار ساده تر نمایند و می تواند از سیستم عامل شما در برابر هکرها، کرم ها، و سایر مزاحمان اینترنتی حفاظت نمایند.

·        اتصال به اینترنت با باند پهن (DSL یا کابل)

برای راه اندازی شبکه های بی سیم، شما به پهنای باند و یا اتصال به اینترنت با سرعت بالا (نه از طریق Dialup) که توسط شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) در دسترس است و معمولا با دریافت هزینه ماهیانه همراه می باشد نیاز دارید. معمولا از دو فن آوری پهنای باند بزرگ استفاده می شود، خط مشترک دیجیتال (Digital Subscriber Line: DSL) و تکنولوژی کابل.  برای کار نیاز به یک مودم DSL یا مودم های کابلی دارید (که اغلب توسط ISP ارائه می شود). پس از تهیه یک مودم و قرارداد با یک شرکت ISP اکنون آماده اتصال به اینترنت می باشد.

·        یک روتر بی سیم، یک مودم DSL یا مودم  کابلی با قابلیت پشتیبانی از شبکه های بی سیم

یک روتر سیگنالهایی که از طریق ارتباط اینترنتی شما می آیند به پخش کننده بی سیم ارسال می نماید. (کاملا مشابه کنسول گوشی های بی سیم). مودمهای DSL و کابلی جدیدی که به بازار عرضه می شوند با قابلیت پشتیبانی از شبکه های بی سیم می باشند و مودم روتر نامیده می شوند. اگر مودم روتری را که شما از شرکت ISP خریداری کردید قابلیت پشتیبانی از شبکه های بی سیم را دارد، دیگر نیاز به خرید یک روتر بی سیم مجزا نخواهید داشت. فقط کافیست تنظیمات مربوط به فعال سازی قابلیت بی سیم مودم خود را از شرکت ISP پیگیری نمایید.

اگر نیاز به خرید روتر بی سیم دارید، باید از اینکه یک روتر بی سیم خریده اید نه یک Access Point بی سیم، اطمینان کامل حاصل نمایید. روتر Linksys معمول ترین روتر برای شبکه های بی سیم می باشند چرا که تنظیمات بسیار آسانی دارند. انواع روترها در بازار موجود می باشند، بعنوان مثال:

 

 

 

 

ASUS wireless routers

Cisco wireless routers

D-Link wireless routers

Linksys wireless routers

 

موقعی که شما در فروشگاه یا دراینترنت بدنبال خرید یک روتر بی سیم و یا دیگر تجهیزات بی سیم می گردید، ممکن است توجهتان به این جلب شود که می توانید تجهیزاتی را انتخاب کنید که از چهار تکنولوژی مختلف شبکه های بی سیم پشتیبانی می کنند و این چهار تکنولوژی عبارتند از : 802.11a, 802.11b, 802.11g و 802.11n .ما توصیه می کنیم که از تکنولوژی 802.11g (Wireless-G) و یا 802.11n (Wireless-N) استفاده نمایید چرا که آنها اغلب کارایی بسیار عالی داشته و با اکثر تجهیزات سازگاری دارند.

نکته: اگر شما نمی خواهید یک روتر بی سیم خریداری نمایید و یا اگر می خواهید موقتا به یک کامپیوتر یا وسیله با یک هدف خاص متصل شوید، مانند باشتراک گذاری تجهیزات یا بازی های کامپیوتری، میتوانید بدون داشتن روتر، یک شبکه بی سیم مجازی تعریف کنید. که اصطلاحا شبکه ad hoc نامیده میشود.

·        یک کامپیوتر که قابلیت ذاتی اتصال به شبکه های بی سیم را داشته باشد و یا دارای یک کارت شبکه بی سیم باشد

اگر کامپیوتر شما بروز  می باشد (اخیرا خریداری کرده اید)، ممکن است قابلیت اتصال به شبکه های بی سیم در آن موجود باشد. اگر این چنین باشد، دیگر نیاز به کارت شبکه بی سیم نخواهید داشت. در اینجا چگونگی چک کردن کامپیوتر برای دارا بودن قابلیت اتصال بی سیم را توضیح می دهیم:

ویندوز 7 و ویستا

برروی کلید Start ، Control Panel کلیک کرده و سپس گزینه Network and Internet را انتخاب نمایید. اگر یکی از آیتم های “Wireless, “ “WLAN, “ “ Wi-Fi, “ “802.11a, “ “802.11b, “ “802.1g, “  یا “802.11n را مشاهده نمودید، کامپیوتر شما قابلیت اتصال به شبکه کامپیوتری را دارا می باشد.

ویندوز XP

1.      بر روی کلید Start کلیک نموده، سپس بر روی My Computer کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب نمایید.

2.      در پنجره مربوط به Properties قسمت Hardware را انتخاب کنید.

3.      بر روی کلید Device Manager کلیک کنید.

4.      در پنجره باز شده لیست سخت افزارهای موجود در کامپیوتر که نصب شده اند به نمایش گذاشته می شود. برروی علامت + در سمت چپ آیکون رابط شبکه Network Adapters کلیک نمایید. بخش مربوط به رابط شبکه و کلیه سخت افزار مربوطه که نصب شده اند  نمایش داده می شوند.

5.      اگر در لیست سخت افزار شبکه نصب شده برروی سیستم یکی از آیتم های “Wireless, “ “WLAN, “ “ Wi-Fi, “ “802.11a, “ “802.11b, “ “802.1g, “  یا “802.11n را مشاهده نمودید، کامپیوتر شما قابلیت اتصال به شبکه کامپیوتری را دارا می باشد.

اگر کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ شما قابلیت اتصال به شبکه های بی سیم را ندارد، می بایست یک کارت شبکه بی سیم را خریداری نموده و بر روی کامپیوتر خود نصب نمایید تا بتوانید به روتر وایرلس متصل شوید. اگر کارت شبکه وایرلس را برای نصب بر روی کامپیوتر لپ تاپ نیاز دارید، یک رابط شبکه بی سیم USB را خریداری نمایید. اگر کارت شبکه وایرلس را برای نصب بر روی کامپیوتر دسکتاپ  نیاز دارید، یک کارت شبکه بی سیم (معمولا قابل اتصال به پورت PCI)  را خریداری نمایید. مطمئن باشید که یک کارت شبکه برای هر کدام از کامپیوترهایتان نصب نمایید.

نکته: برای نصب آسان، بهتر است رابط شبکه وایرلس کامپیوترتان از همان مارک یا برند  یکسان با روتر بی سیم باشد. بعنوان مثال، اگر یک روتر  Linksys با قیمت مناسب تهیه کرده اید، یک رابط شبکه Linksys را انتخاب نمایید. حتی برای خرید ساده تر، پیشنهاد می شود یک بسته نرم افزاری ، مانند بسته هایی که  شرکتهایی مانند Linksys، Actiontec، D-Link ، Netgear، مایکروسافت، و Buffalo در اختیار گذارده اند، تهیه نمایید. اگر از کامپیوتر دسکتاپ استفاده می نمایید مطمئن شوید که حداقل یک پورت USB برای اتصال کارت شبکه وایرلس را دارا می باشد. اگر هیچ پورت USB آزاد نداشته باشید یک هاب USB اضافی خریداری نمایید.

·        تهیه یک برگ پرینت از تنظیمات مربوط به روتر

قبل ازشروع به انجام تنظیمات مربوط به شبکه بی سیم، بهترین ایده این است که یک کپی از تنظیمات ارائه شده از سوی شرکت تولید کننده یا شرکت ISP مربوط به روتر تهیه نمایید. اگر شما یک کپی در اختیار ندارید، به وب سایت شرکت تولید کننده روتر مراجعه نموده و اطلاعات مربوط به تنظیمات روتر را مشاهده نمایید. تمامی روترها جهت انجام تنظیمات مدیریتی شما بر روی شبکه های بی سیم به یک برنامه کنسولی نیاز دارند.

پس از اینکه تمام تجهیزات مورد نیاز شما آماده گردید، با انجام پنج مرحله به ترتیب زیر شبکه بی سیم خود را راه اندازی نمایید.

1-    اتصال به اینترنت

مطمئن شوید که به اینترنت متصل می باشید و مودم DSL یا کابلی شما کار می کند. شبکه وایرلس شما به این ارتباط اینترنتی نیاز مبرم دارد.

2-   اتصال به روتر بی سیم

برای برقراری اتصال با این شبکه بی سیم مستقل موجود بر روی مودم DSL یا کابلی چندین مرحله را باید بانجام برسانید. اگر مودم روتر دارید تنظیمات ارائه شده توسط شرکت ISP را بر روی مودم روتر خود اعمال نمایید.

از آنجایی که بطور موقت ارتباط اینترنتی شما قطع خواهد گردید، قبل از انجام هر کاری از این مقاله یک برگ پرینت تهیه کنید.

ابتدا مودم کابلی یا DSL خود را از کابل برق جدا نموده تا خاموش گردد.

سپس روتر وایرلس خود را به مودم متصل کنید. مودم شما می بایست مستقیما به اینترنت متصل باشد. پس از اینکه کامپیوتر و همه تجهیزات مربوطه را روشن نمودید، کامپیوتر شما به صورت وایرلس به روتر متصل خواهد گردید، و روتر از طریق مودم ارتباط شما با اینترنت را برقرار خواهد نمود.

 

در نهایت روترخود را به مودم متصل نمایید.

نکته: توضیحاتی که در این قست ارایه می گردد مربوط به روتر بی سیم Linksys می باشد. نامگذای پورت ها بر روی مودم شما ممکن است متفاوت باشند، و تصاویر این بخش متفاوت با شکل ظاهری روتر شما باشند. برای تطابق مطالب این مقاله با مودم و روتر خود بهتر است دفترچه راهنمای آنها مراجعه نمایید. یا در اینترنت عبارت " نام روتر و مدل آن و تنظیمات روتر وایرلس" را برای بدست آوردن تصاویر و راهنمایی های مربوط به روتر خود را جستجو نمایید.

·        اگر در حال حاضر کامپیوتر شما متصل به مودم می باشد:

سوکت کابل شبکه را از کامپیوتر خود جدا نمایید، و بجای آن به پورتی که بر روی روتر وایرلس با یکی از اسامی Internet ، WAN یا WLAN نام گذاری شده است متصل نمایید.

·        اگر کامپیوتر شما در حال حاضر به اینترنت متصل نمی باشد:

یک انتهای کابل شبکه را (که معمولا جزو محتویات جعبه محتوی روتر هنگام خرید می باشد) به مودم متصل نمایید، و انتهای دیگر کابل را به پورتی که بر روی روتر وایرلس با یکی از اسامی Internet ، WAN یا WLAN نام گذاری شده است متصل نمایید.

·        اگر کامپیوتر شما در حال حاضر به یک روتر متصل می باشد:

کابل شبکه ای که به پورتی که بر روی روتر فعلی با یکی از اسامی Internet ، WAN یا WLAN نام گذاری شده است متصل می باشد را جدا نموده  و به پورتی که بر روی روتر وایرلس با یکی از اسامی Internet ، WAN یا WLAN نام گذاری شده است متصل نمایید. سپس هر کابل شبکه دیگری که به روتر فعلی متصل می باشند را جدا نموده و بروی پورتهای موجود بر روی روتر وایرلس خود متصل نمایید. در این حالت دیگر نیازی به روتر قبلی ندارید چرا که آن را با روتر وایرلس خود جایگزین نموده اید.

 

پس از همه این کارها، مودم کابلی یا DSL را روشن نمایید. چند دقیقه منتظر بمانید تا مودم به اینترنت متصل شود، و سپس روتر وایرلس خود را روشن نمایید. پس از حدود یک دقیقه LED (دیود نوری) مربوط به Internet ، WAN و یا WLAN نمایشگر موجود بر روی روتر وایرلس روشن خواهد شد، که نشانگر ارتباط موفقیت آمیز مودم به اینترنت می باشد.

3-  تنظیمات مربوط به روتر وایرلس

 

با استفاده از کابل شبکه ای که بهمراه روتر وایرلس تهیه نموده اید، موقتا کامپیوتر خود را به یکی از پورتهای موجود بر روی روتر وایرلس متصل نمایید (هر پورتی به غیر از پورتی که با یکی از اسامی Internet ، WAN و یا WLAN نام گذاری شده باشد). در صورت خاموش بودن کامپیوتر آن را روشن نمایید. به صورت اتوماتیک کامپیوتر به روتر متصل خواهد گردید.

سپس اینترنت اکسپلورر را باز نموده و در نوار آدرس، نشانی و یا URL مربوط به تنظیمات روتر را تایپ نمایید.

نکته: اینکار را بر روی کامپیوتری که میخواهید تنظیمات مربوط به شبکه وایرلس را بر روی آن اعمال نمایید انجام دهید.  این کامپیوتر لینک مربوط به تنظیمات روتر وایرلس را در دسترس قرار می دهد. اگر شما URL مربوط به روتر را بر روی کامپیوتر دیگری تایپ کنید، قادر به مشاهده و یا ایجاد تغییرات بر روی روتر نخواهید بود.

در صفحه مربوط به تنظیمات روتر، ممکن است از شما کلمه عبور در خواست گردد. آدرس و پسورد بسته به مارک روتری که در اختیار دارید متفاوت خواهد بود، بنابر این می بایست به دفترچه راهنمایی که بهمراه روتر ارائه شده است مراجعه و بدقت آنرا مطالعه نمایید و یا به وب سایت شرکت تولید کننده روتر مراجعه نمایید.

بعنوان یک راهنما و رفرنس آسان، جدول زیر آدرس ها، نام کاربری و پسوردهای پیش فرض که بطور معمول برای روترهای تولید شده توسط یک شرکت مشترک می باشند، ارائه می گردد. اگر آدرس روتر شما در لیست این جدول موجود نمی باشد، می توانید با مطالعه کامل دفترچه راهنما و وب سایت شرکت تولید کننده روتر خود اطلاعات مربوطه را جستجو نمایید.

Password

Username

Address

Router

admin

admin

http://192.168.1.1

3Com

admin

admin

http://192.168.0.1

D-Link

admin

admin

http://192.168.1.1

Linksys

admin

admin

http://192.168.2.1

Microsoft Broadband

Password

admin

http://192.168.0.1

Netgear

password

username

http://192.168.0.1

Actiontec

 

اینترنت اکسپلورر صفحه مربوط به تنظیمات روتر را نمایش می دهد، مانند IP آدرس مودم و سایر اطلاعات دیگر. اغلب تنظیمات پیش فرض روتر کافی و مفید خواهد بود، اما شما نیاز دارید که حتما سه پارامتر را تنظیم نمایید:

·        نام شبکه بی سیم، که بعنوان SSID شناخته می شود. این نام مشخصه شبکه وایرلس راه اندازی شده توسط شما می باشد، و در لیست شبکه های وایرلس قابل دسترس در محدوده موجود نمایش داده خواهد شد. می بایست نام پیش فرض موجود برای SSID را تغییر داده و نامی که توسط شرکت ارائه دهنده ISP در اختیارتان گذاشته و نیز اختصاصی بوده و هیچ  یک از شبکه های وایرلس همسایگان شما آن نام را انتخاب نکرده اند را وارد نمایید. این کار باعث می شود به آسانی شبکه وایرلس خود را شناسایی کنید، و می تواند برای افزایش امنیت شبکه بی سیم شما که با سایر شبکه ها همپوشانی دارد و از SSID پیش فرض استفاده می نمایند مفید باشد.

·       استفاده از پروتکل محدود سازی دسترسی Wi-Fi (WPA or WPA2)، که می تواند به افزایش امنیت شبکه بی سیم راه اندازی شده توسط شما کمک نماید. این امر با تنظیم کد امنیتی ورود و دسترسی به شبکه بی سیم و بالا بردن سطح امنیت بسیار مهم می باشد، که خود این کد امنیتی رمز نگاری شده می باشد. با این رمز نگاری سایرین نمی توانند بدون وارد نمودن کد امنیتی وارد شبکه بی سیم اختصاصی شما بشوند، و همه اطلاعاتی که در این شبکه بی سیم تبادل می شوند رمز نگاری شده بوده و تنها بر روی کامپیوترهایی قابل رمز گشایی می باشند که در داخل شبکه می باشند. این می تواند اطلاعات دسترسی به شبکه بی سیم شما را به شکل محافظت شده و با درجه امنیت نسبتا بالایی محدود نماید و بدون اجازه شما اطلاعات و فایلها برای سایرین قابل دسترس نباشد. محدود سازی دسترسی Wi-Fi (WPA or WPA2) روش مطمئن و توصیه شده برای شبکه های بی سیم می باشد. رمز نگاری بی سیم (WEP) روش مطمئنی نمی باشد. ویندوز 7 ، ویندوز ویستا SP2 و ویندوز XP با SP3 از قابلیت WPA2 پشتیبانی می نمایند.

هنگام تنظیم نمودن اغلب روترها ( روتر و مودم روتر)، مرحله­­ای را مشاهده خواهید نمود که در خصوص ایجاد چندین کد امنیتی از شما اطلاعاتی را درخواست می نماید. مطمئن شوید کد امنیتی ایجاد شده منحصر بفرد و طولانی ( دارای کارکترهای بیشتر) می باشد. ( نیازی به بخاطر سپردن این کد نخواهید داشت). بعضی از روتر ها و مودم روترها در حال حاضر با قابلتی به نام تنظیم آسان امنیتی (Quick Security Setup  “QSS”) به بازار عرضه شده اند که بطور اتوماتیک و فقط با فشار دادن یک دکمه بر روی روتر در مورد مسایل مربوط به کد امنیتی شما را راهنمایی می کنند.

حتما کد امنیتی و کلمه عبور خود را بر روی یک کاغذ بنویسید و در جای امنی نگهداری کنید و علاوه بر آن این کد را بصورت دیجیتالی نیز ذخیره نمایید. مثلا بر روی موبایل، کامپیوتر و .....

·       کلمه عبور اصلی که برای کنترل و مدیریت شبکه وایرلس بکار می برید. مانند هر پسورد دیگر، این کلمه عبور نمی بایست کلمه ای باشد که بتوان آن را در فرهنگ لغات پیدا کرد، و حتما می بایست شامل حروف، اعداد و علایم باشد. مطمئن شوید یک پرینت و یک فایلی که پسورد اصلی برروی آن باشد تهیه کرده باشید، چرا که بهنگام نیاز به اعمال تغیرات در تنظیمات روتر به آن نیاز خواهید داشت.

مراحلی که برای این تنظیمات انجام خواهید دقیقا بستگی به نوع و مدل روتری که در اختیار دارید خواهد داشت. پس از انجام هر تنظیم مطمئن شوید که کلید Save یا Apply و یا OK را کلیک نمایید تا تنظیمات اعمال گردند.

حال، قبل از اتصال کامپیوتر و سایر تجهیزات به شبکه، می بایست کابل شبکه ای که از روتر وایرلس به کامپیوتر خود متصل نموده اید را جدا نمایید.

4-  اتصال کامپیوتر ها، پرینتر ها و سایر تجهیزات  به شبکه وایرلس

شما می توانید چندین کامپیوتر، پرینتر و بسیاری از تجهیزات جانبی مانند Xbox, Xbox 360 ، تلویزیون، گوشی موبایل، iTouch یا iPad را به شبکه بی سیم خود متصل نمایید. قبل از اتصال آنها به شبکه وایرلس، مطمئن شوید که کامپیوتر و یا وسیله ای که می خواهید به شبکه متصل نمایید قابلیت اتصال به شبکه های بی سیم را دارد و یا دارای کارت شبکه وایرلس می باشد. اغلب تجهیزاتی که امروزه در بازار موجود هستند دارای قابلیت درونی اتصال به شبکه های بی سیم می باشند. اگر کامپیوتر یا هر وسیله ای که می خواهید به این شبکه متصل نمایید دارای این قابلیت ذاتی نمی باشد، می بایست یک رابط شبکه بی سیم را به پورت USB سیستم متصل نموده و آنتن مربوطه را بر روی کیس کامپیوتر خود قرار دهید ( البته در موردی که آن وسیله کامپیوتر لپ تاپ شما باشد) ویا یک کارت شبکه وایرلس اینترنال را به یک اسلات خالی سیستم متصل نمایید ( در مورد کامپیوتر های رومیزی). سیستم عامل ویندوز بصورت اتوماتیک این رابط شبکه بی سیم را شناسایی خواهد نمود و از شما درخواست وارد نمودن CD راه انداز سخت افزار آن رابط که بهمراهش ارائه گردیده را می نماید. ویزارد نصب شما را در راه اندازی کارت شبکه وایرلس یاری خواهد نمود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر برای نصب کارت شبکه بی سیم بر روی هر سیستم عامل ویندوز مانند XP ویستا و سون می توانید به سایت رسمی مایکروسافت مراجعه نمایید.

5-   باشتراک گذاری فایلها، پرینترها و یا سایر تجهیزات

اکنون که کامپیوتر و دیگر تجهیزات به شبکه بی سیم متصل شده اند، می توانید فایلها، پرینترها و بازی های رایانه ای و دیگر نرم افزارها و تجهیزات خود را باشتراک بگذارید. یکی از اصلی ترین دلایل انجام تنظیمات برای راه اندازی شبکه های بی سیم در منزل باشتراک گذاری پرینتر بین کامپیوترها می باشد. و دومین دلیل باشتراک گذاری فایلها. روش های باشتراک گذاری متنوع می باشند که می توانید با مراجعه به سایت مایکروسافت این تنظیمات را جستجو و مطالعه نمایید.

منبع:

http://www.microsoft.com/athome/organization/wirelesssetup.aspx

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1834
 بازدید امروز : 101
 کل بازدید : 1006419
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0/2969
تمامی حقوق این سایت متعلق به استانداری اردبیل می باشد.