خانه |تماس با ما |نقشه سایت
سال 1401 « سال تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین »
شنبه ٢٩ مرداد ١٤٠١
پروتكل‌هاي SMTP ، POP3 و IMAP

آشنايي با پروتكل‌هاي SMTP ، POP3 و IMAP

پروتكل SMTP :
مخفف عبارت Simple Mail Transfer Protocol است. از اين پروتکل براي ارسال پيام‌هاي الكترونيكي(E-mail) استفاده می‌شود. اين پروتکل امروزه ديگر براي خواندن پيام‌هاي الكترونيكي استفاده نمي‌شود.

پروتكل POP3 :
مخفف عبارت Post Office Protocol 3 است و يک پروتکل (قانون) استاندارد براي دريافت ايميل از سرور است. به طور خلاصه كارش اين است كه نامه‌هاي شما را بدون مراجعه مستقيم به صندوق پستي با استفاده از نرم افزارهاي ويژه مثل Outlook بر روي هارد ذخيره مي‌كند. در حالت پيش‌فرض تمام نامه‌هاي موجود در پوشه Inbox از روي سرور به پوشه Inbox محلي منتقل شده و از روي سرور حذف مي‌گردند حتي اگر ويروسي باشند بنابراين از باز كردن و خواندن نامه‌هايي كه گيرنده‌ي نامه را نمي‌شناسيد خودداري كنيد. از مزاياي pop3 اين است كه به صورت OffLine (عدم اتصال به سرور پست الكترونيك) نيز مي‌توانيد نامه‌هاي الكترونيكي خود را كه قبلاً دانلود كرده‌ايد ببينيد.
توجه: در استفاده از اين پروتكل براي افزايش سرعت دستيابي به پيام‌ها سعي كنيد حجم و تعداد نامه‌ها در پوشه‌ي Inbox بر روي سرويس‌دهنده‌ كم باشد.

پروتكل IMAP :
مخفف عبارت Internet Message Access Protocol است و همانند POP3 يک پروتکل استاندارد براي دريافت ايميل از سرور است اما داراي مزايايي نسبت به پرتكلPOP3 مي‌باشد. در POP3 پس از دريافت ايميل‌ها، ايميل‌ها از روي سرور پاک مي‌شود. شما از طريق IMAP اين امکان را خواهيد داشت که بدون دانلود کردن ايميل‌هاي خود از روي سرور ، درون ايميلهاي خود جستجو کنيد ، پوشه بسازيد ، نامه‌هاي الكترونيكي را پاک کنيد و mailbox خود را براي نامه‌هاي الكترونيكي جديد چک کنيد . اين امکانات بتدريج‌ باعث جايگزينيIMAP به جاي POP3 مي شود. يکي از پر استفاده‌ترين موارد استفاده از IMAP حالت اشتراکي است مثلا در شرکتي که بايد چند نفر اجازه دسترسي به پست الکترونيک شرکت را داشته باشند IMAP راه حل مناسبي است.

مقايسه‌ي پروتكل IMAP و POP3
1- پروتكل pop3 نامه‌هاي الكترونيكي موجود در پوشه‌ي Inbox روي سرويس‌دهنده‌ را مرور كرده و تمام پيام‌هاي جديد را يك مرتبه و خيل سريع بر روي كامپيوتر شما دانلود مي‌كند. پروتكل IMAP سربرگ (Headers) تمام پيام‌هاي جديد را دانلود كرده و زماني كه شما قصد خواندن آن پيام را داريد و بر روي آن كليك مي‌كنيد آنگاه پيام را بر روي سيستم شما دانلود مي‌كند. به همين دليل سرعت بازيابي پيام‌ها در IMAP كم‌تر مي‌باشد.
2- پروتكل pop3 پيام‌ها به صورت OffLine (زماني كه با سرويس دهنده‌ي پست الكترونيكي ارتباط نداريد) نيز قابل دسترس خواهد بود ولي در پروتكل IMAP حتماً بايد با سرويس دهنده‌ي پست الكترونيكي در ارتباط باشيد.
3- پروتكل pop3 در مواردي مفيد است كه شما نامه‌هاي پستي خود را تنها از روي يك كامپيوتر بررسي مي‌كنيد ولي مواقعي كه مي‌خواهيد از روي چند كامپيوتر (منزل، اداره و ...) نامه‌هاي پستي خود را بررسي كنيد استفاده از پروتكل imap مفيدتر خواهد بود.
4- در پروتكل IMAP پيام‌هاي شما از جمله پيام‌هايي كه در پوشه‌ي Sent-mail ذخيره شده است از روي كامپيوتر ديگر قابل مشاهده نيست.
5- در پروتكل pop3 پيام‌هاي پوشه‌ي Inbox از روي سرويس دهنده پاك مي‌شود و شما تنها به همان پيام‌ها دسترسي داريد ولي در پروتكل IMAP تمام پوشه‌هاي ايجاد شده بر روي سرويس دهنده قابل مشاهده و قابل پيمايش خواهد بود و تغييرات انجام شده بر روي سرويس دهنده نيز اعمال مي‌گردد.
6- در پروتكل pop3 براي دستيابي به آخرين بروزرساني بايد بر روي دكمه‌ي Send/Receive كليك كنيد ولي در در پروتكل IMAP همواره با رسيدن پيام جديد خود به صورت خودكار بروزرساني مي‌گردد.
7- در پروتكل pop3 به دليل اينكه پيام‌ها بر روي فضاي هارد ديسك ذخيره مي‌شوند مشكل محدوديت فضاي جعبه پستي را نخواهيد داشت، اما در پروتكل IMAP به دليل اينكه پيام‌ها فضاي MailBox را اشغال مي‌كند ممكن با مشكل محدوديت فضا روبرو مي‌شويد.
8- تمام ISPها و برنامه‌هاي پست الكترونيكي پروتكل POP3 را پشتيباني مي‌كنند ولي به دليل پيچيدگي پروتكل IMAP تعداد كمي از ISPها و برنامه‌هاي پست الكترونيكي پروتكل IMAP را پشتيباني مي‌كنند.
9- در پروتكل IMAP انتقال حساب كاربري ميل از يك سيستم به سيستم ديگر آسان است، ولي در پروتكل POP3 به دليل اينكه ميل‌ها به صورت فايل بر روي سيستم ذخيره مي‌شود مشكل است و ممكن است انتقال ميل‌ها از يك برنامه به برنامه‌ي ديگر به دليل پشتيباني نكردن از آن نوع سيستم فايل امكان‌پذير نباشد.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5671
 بازدید امروز : 85
 کل بازدید : 1006403
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/2368
تمامی حقوق این سایت متعلق به استانداری اردبیل می باشد.