خانه |تماس با ما |نقشه سایت
سال نود و هفت «سال حمایت از کالای ایرانی»
جمعه ٢٥ آبان ١٣٩٧
مقایسه IT و ICT

تفاوت فناوری اطلاعات(IT) با فناوری اطلاعات و ارتباطات(ICT) چیست؟

 

در جهان حاضر، بيشتر اقشار جامعه از فروشنده لوازم جانبي رايانه گرفته تا خبرنگار و برنامه‌نويس و مدير، به‌نوعي خود را عضو خانواده فناوري اطلاعات مي‌دانند. به‌سادگي مي‌توان دريافت كه كامپيوتر تنها معنابخش به دانش فناوري اطلاعات نيست و برابر دانستن فناوري اطلاعات اشتباهي بزرگ است. ‌ ‌
با اين حجم دگرگوني‌ها در دنياي فناوري اطلاعات، كه رايانه به‌عنوان ابزار آن به‌شمار مي‌آيد، معرفي اصول اين علم و پرداختن به شاخه‌ها و اصول فناوري در سطوح بالاتر آن لازم است؛ چرا كه نداشتن شناخت به موضوعات و لايه‌هاي فناوري موجب مي‌شود تا از روند توليد عقب مانده و هميشه به‌عنوان مصرف‌كننده باقي بمانيم. ‌ ‌

در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، دستگاه ها و فن آوری های ارتباطی دارای جایگاهی خاص بوده و از عناصر اساسی به منظور استفاده از مزایا و دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، محسوب می گردند.در ادامه با تعاریف متفاوت ICT ، بیشتر آشنا می شویم...

در اوایل سال 1990 به مجموعه سخت افزار ، نرم افزار ، شبکه و صنایع مرتبط به آنان ، فن آوری اطلاعات ( IT ) گفته می شد. در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT ) ، تاکید و محوریت بر روی جنبه ارتباطی می باشد ، بگونه ای که ارتباطات به منزله یک "باید" مطرح بوده که فن آوری اطلاعات بدون وجود آن امکان ارائه سرویس ها و خدمات را دارا نمی باشد .

فن آوری اطلاعات و ارتباطات،واژه ای است که به هر نوع دستگاه ارتباطی و یا برنامه نظیر: رادیو ، تلویزیون ، تلفن ها ی سلولی ، کامپیوتر ، نرم افزار ، سخت افزارهای شبکه ، سیستم های ماهواره اری و نظایر آن اطلاق شده که سرویس ها،خدمات و برنامه های متعددی به آنان مرتبط می گردد
( کنفرانس از راه دور ، آموزش از راه دور( . 

فن آوری اطلاعات وارتباطات اغلب در یک مفهوم و جایگاه خاص مورد بررسی کاربردی دقییق تر قرار می گیرد نظیر : فن آوری اطلاعات وارتباطات در آموزش ، بهداشت ، کتابخانه ها و غیره .

فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، به مجموعه امکانات سخت افزاری ، نرم افزاری ، شبکه ای و ارتباطی به منظور دستیابی مطلوب به اطلاعات ، گفته می شود . 

همگرائی بین کامپیوتر و ارتباطات ، فن آوری اطلاعات و ارتباطات را شکل می دهد .( پیوند بین کامپیوتر و بهره برداری از تمامی قابلیت های آن خصوصا" پردازش و ذخیره سازی داده با امکانات متعدد ارتباطی )


 با این که تکنولوژی های مرتبط با کامپیوتر به نوعی در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می گرفت ، ولی پتانسیل های گسترده آن پس از تحقق دو تحول عمده در سال 1980 بر همگان آشکار گردید : تحول در صنعت نیمه هادی ها ( ترانزیستور ، مدارات مجتمع ، میکرو تراشه ها ) ، کوچک و ارزان شدن کامپیوترها را به دنبال داشت .
متعاقب این تحول عظیم ، امکان استفاده از کامپیوتر در ابعاد بسیار گسترده و برای عموم کاربران، فراهم گردید( کافی است به اطراف خود نگاهی داشته باشیم!) .
  دومین تحول عمده ، ارتباط کامپیوترها با یکدیگر و بر پاسازی شبکه های کامپیوتری است .

در ادامه با استفاده از فن آوری های متعدد مخابراتی و ارتباطی ، امکان اتصال و ارتباط بین شبکه های کامپیوتری ، فراهم گردید .تحولات فوق ، زمینه انقلاب عظیم اطلاعاتی در عصر حاضر و ظهور فن آوری های متعدد اطلاعات و ارتباطات را ایجاد نموده است . 

مهمترین ویژگی فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، نحوه ذخیره سازی ، پردازش و دستیابی به اطلاعات است . 

به مجموعه فن آوری هائی که امکان ذخیره سازی ، پردازش ، ارائه و انتقال اطلاعات را از طریق محیط های انتقال فراهم می نماید ، اطلاق می گردد.

فن آوری اطلاعات و ارتباطات به جایگاه برجسته اطلاعات ، دستگاه های ذخیره سازی و پردازش اطلاعات و دستگاه های انتقال و دستیابی به اطلاعات تاکید دارد . بدیهی است در این راستا ، علاوه بر پتانسیل های مخابراتی ، رسانه هائی دیگر نظیر رادیو و تلویزیون نیز در فهرست وسایل ارتباطی ( کانال نشر و توزیع اطلاعات ) ، قرار خواهند گرفت . زیر ساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات در مرحله اول نیازمند وجود یک زیرساخت اطلاعاتی است که در آن تمامی دستگاه ها و وسایل ارتباطی نظیر تجهیزات مخابراتی ، رادیو و تلویزیون قرار خواهند گرفت .
زیرساخت اطلاعاتی به منزله فونداسیون زیرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، مطرح بوده که امکان ارائه سرویس ها و خدمات اطلاعاتی را با کیفت مطلوب ، فراهم می نماید.

بر همین اساس می توان فن آوری اطلاعات و ارتباطات را مشتمل بر سه بخش اساسی زیر در نظر گرفت :
زیرساخت اطلاعات 
فن آوری اطلاعات 
کاربردهای اطلاعاتتعاريف
چند تعريف درباره واژه هاي فناوري و اطلاعات و ارتباطات را از منابع مختلف براي آشنايي بيشتر در اينجا نقل مي‌كنيم.

فناوري:‌ ‌فناوري عبارت است ازمجموعه‌اي ازفرايندها، روش‌ها، فنون، ابزار، تجهيزات، ماشين‌آلات و مهارت‌هايي كه به‌كمك آنها كالايي ساخته مي‌شود يا خدمتي ارائه مي‌گردد. ‌

اطلاعات: در فرهنگ انفورماتيك، اطلاعات عبارت است از هر مجموعه‌اي از عناصر ديجيتال يا حروفي يا نمادي كه داراي مفهومي آشكار و مشخص بوده و مي‌تواند در معرض پردازش اتوماتيك قرار گيرد.

ارتباط: ارتباطات فرايندي است كه موجوديت‌ها را به يكديگر پيوند مي‌دهد. اين موجوديت‌ها مي‌تواند انواع موجوديت‌ها را شامل شود؛ مانند دو نفر كه با هم صحبت مي‌كنند، رسانه‌ها و مخاطب‌هايش و يا يك سيستم پستي ميان ادارات يك سازمان. ‌ ‌

فناوري اطلاعات: فناوري اطلاعات مجموعه‌اي از سخت‌افزار، نرم‌افزار و فكرافزار است كه گردش و بهره برداري از اطلاعات را امكان‌پذير مي‌سازد. ‌ ‌

فناوري اطلاعات و ارتباطات: هر نوع ارتباط بين دو يا چند بخش كه براي انتقال داده ايجاد شده و بر اجزاي يك ارتباط (فرستنده، گيرنده و محيط ارتباط) نظارتي كامل دارد تا امكان بهره‌برداري، بهينه‌سازي و پيشرفت آن را فراهم كند.
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2083
 بازدید امروز : 98
 کل بازدید : 725179
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 1/2969
تمامی حقوق این سایت متعلق به استانداری اردبیل می باشد.